Lietuvos emigrantų darbo paieška Norvegijoje


Visų pirma, reikėtų pradėti nuo to, jog paskutiniais keliais metais, daugybė lietuvių išvyko iš savo gimtosios žemės ir pasirinko užsienio šalis. Žvelgiant iš vienos pusės, tai yra blogai, kadangi Lietuvoje liko tik vyresnio amžiaus žmonės, kurie, tiesą sakant, nėra tokie pajėgus ir valstybės ekonomikos tikrai nei pakels, nei išlaikys. Tačiau, žvelgiant iš kitos pusės, ir nepaisant fakto, jog liks tik vyresni žmonės, tautiečiai bent jau tokiu būdu ieško laimės – tai, visgi, juk yra geriau, nei sedėti vietoje ir skųstis, jog viskas yra blogai. Nepamirškime, jog kiekvienas yra savo ateities kalvis.

Tiesą sakant, šiame straipsnyje norėčiau pakankamai išsamiai pašnekėti apie Lietuvos emigrantų darbo paieškas užsienyje, o tiksliau Norvegijoje. Pasistengsiu paaiškinti, nuo ko reikėtų pradėti, norint susirasti darbo šioje užsienio šalyje, taip pat, pateiksiu tokios naudingos informacijos kaip darbo skelbimų puslapiai ir panašiai. Viliuosi, jog visapusiškai šis straipsnis pravers ir gauta informacija bus pritaikyta praktikoje.

Visų pirma, kodėl lietuviai renkasi būtent šią šalį?

Iš tiesų, į šį klausimą būtų galima atsakyti labai įvairiai – yra begalė svarių argumentų už. Tikriausiai reikėtų pradėti nuo to, jog Norvegija yra ekonomiškai labai stipri valstybė, taip pat, šalis žavi ne tik žmonių komunikabilumu, draugiškumu, tačiau ir neišpasakytu gamtos grožiu. Nors pragyvenimas šioje šalyje yra brangus, nereikėtų pamiršti, jog ir atlyginimai yra pasakiški. Iš esmės, tie, kas važiuoja uždarbiauti į Norvegiją, kas kelis mėnesius grįžta į Lietuvą ir prisiperka lėtai gendančių produktų ir tuomet vėl juos vežasi atgal į minėtąją užsienio šalį, mat kainos Lietuvoje yra kurkas mažesnės. Tokiu būdu, pragyvenimo išlaidos „nekerta“ taip skaudžiai per kišenę ir žmonės, tai yra lietuviai, parsiveža nemažas sumas namo. Apie kitus argumentus pakalbėsime šiek tiek vėliau.

Taigi, nuo ko reikėtų pradėti?

Tiesą sakant, pati pradžia priklauso nuo daugybės faktorių.

Tarkime, jog jūs net neturite pakankamai pinigų kelionei – iš kur jų gauti? Žinoma, daugelis renkasi artimuosius ir prašo pinigėlių iš jų, tačiau ar tai yra gera išeitis, mat tokiu būdu yra užkraunama bereikalinga našta namiškiams? Norėčiau pasiūlyti puikią alternatyvą – paskolos internetu, greitieji kreditai ir panašiai. Tikiu, jog esate girdėję apie minėtomis „funkcijomis“ užsiimančias bendrovės, jeigu būtų galima taip išsireikšti. Vieni sako, jog jie yra „velnias“, kiti – jog puiki galimybė ištrūkti iš bėdų liūno. Kaip yra iš tikrųjų? Tiesą sakant, tai priklauso iš kurios pusės pažiūrėsime ir kokios pozicijos laikysimės. Matote, dažniausiai senyvo amžiaus žmonės yra linkę į paskolas žiūrėti niūriai, mat, jie vis dar tiki, jog bet kuriame „kampe“ juos gali apgauti, todėl nenori būti naivūs. Iš tikrūjų, momentinius kreditus teikiančios įmonės yra puiki galimybė pasiimtą paskolą paversti investicija, jau nekalbant apie tai, jog tokios bendrovės yra pasiruošusios mus apgauti ar panašiai – viskas yra paremta įstatymiškai, todėl apie apgaulės kalbos nė negalėtų būti. Žinoma, galite teigti, jog kreditai nėra puiki išeitis, kadangi jie yra trumpalaikiai ir, be to, turi nežmoniškas palūkanas – vėlgi, sutiksiu ir su šiais teiginiais, tačiau per pirmą mėnesį algą gausite, todėl turėsite iš ko paskolą atiduoti, o palūkanos milžiniškos nespės susidaryti, jeigu paskolą grąžinsite laiku. Minėtosios problemos – mažytės, jų tikrai galima išvengti, tereikia puikiai išsianalizuoti rinką ir susidėlioti viską į savo vietas, prieš imant paskolą.

-     Kokias kreditorių įmones reikėtų rinktis?

Iš esmės, kiekviena bendrovė, praktiškai, kiekvieną savaitę siūlo išbandyti unikalias, nematytas akcijas, kurios, nepabijokime to žodžio, yra naudingos. Siūlyčiau „permesti akimis“ pagrindines bendroves, tokias kaip „Credit24“, “SmsCredit“, “Vivus.lt” ir, atsižvelgus į palūkanų dydžius, išsirinkti tinkamą kompaniją. Paminėsiu tik tiek, jog kreditorių įmonės nelabai kuom skiriasi, todėl nereikėtų paieškos labai sureikšminti.

Puslapiai, galintys padėti

Tikriausiai reikėtų pradėti nuo to, jog žinant, kad Norvegija yra pakankamai mėgstama lietuvių emigrantų, dėl tautiškumo išlaikymo, yra kuriami įvairūs forumai, puslapiai, kurie yra kupini naudingos informacijos, darbo skelbimų, patarimų. Būtų galima paminėti pačius pagrindinius bei populiariausius internetinius tinklalapius: lietuvis.no ; lietuviainorvegijoj.com. Taip pat, nereikėtų pamiršti ir socialiniuose tinkluose esančių lietuvių bendruomenių grupių – patarosiose nuolat yra vykdomos diskusijos, žmonės dalinasi naudinga informacija, patarimais.

     Kodėl šie puslapiai yra pravartūs?

Nepaisant fakto, jog šiuose puslapiuose yra talpinama naudinga informacija, žmonėms, taip pat sutikime, svarbus tarpusavio ryšis. Visi puikiai suprantame, jog emigruoti iš gimtosios žemės ir palikti čia visus artimuosius yra neįtikėtinai sunku. Lietuviai, emigravę iš gimtinės, neretai užsienyje pasijaučia, tarytum, nepritapeliai. Žinoma, tai yra suprantama, kadangi gyvenant užsienyje, lietuvių kalbą išgirsti yra labai sunku, taip pat, reikėtų paminėti ir tai, jog lietuvių tradicijos užsienyje nėra puoselėjamos – žodžiu, tenka priprasti prie visiškai kitos kultūros, kuri, dažnu atveju, atbaido gyvenimui ten. Kad ir kaip ten bebūtų, grįžti tikrai nesinori, kai gaunama alga yra milžiniškai – tiesą sakant, daugeliui lietuvių pinigai ir išlieka pagrindinė ir vienintelė motyvacija. Prisiminkime, jog visai nesenai šnekėjau apie tarpusavio ryšį. Būtent tokios svetainės, kaip lietuvis.no, kuriame yra gausu mūsų tautiečių, dalinasi savo patirtimi, įspūdžiais, sunkiais momentais, tikėdamiesi sulaukti atsako – kiekviena žinutė, kiekvienas pranešimas žmogui primena apie savo šalį, apie savo tautą. Tokie bendravimai, kad ir internetiniu ryšiu, motyvuoja, vienyja žmonės, o tai yra neišpasakytai svarbu.

Nepamirškime, atsižvelgę ir į pagrindinę šio straipsnio temą, kad šiuose puslapiuose galite rasti ne tik naudingos informacijos, kaip minėjau, tačiau ir darbo skelbimų. Būkite budrūs – lietuviai pakankamai dažnai dalinasi pastaraisiais, tačiau, kaip jau būtų galima nuspėti, jie yra greitai išgraibstomi.

Paklausiausios, populiariausios lietuvių profesijos Norvegijoje

Užbėgsiu įvykiams už akių, paminėdamas, jog dažniausiai į Norvegiją emigruoja lietuviai, neturintys aukštojo išsilavinimo, tai yra universitetinio diplomo. Tad suprantama, jog paklausiausios ir populiariausios profesijos yra nekvalifikuotos. Kad ir kaip ten bebūtų, jos nėra, švelniai tariant, prastai apmokamos, kaip būtų Lietuvoje – minimalus uždarbis yra 149 kronos valandai, tačiau apie jį pašnekėsiu vėliau. Iš esmės, jeigu tektų pavardinti, būtų galima teigti, jog įvairiapusiai statybininkai, valytojai – tos profesijos, kuriuos dažniausiai atitenka lietuviams. Nepaisant šių, kai kurie tautiečiai įsidarbina į komunalinių paslaugų įmones, išvežioja, surenka šiukšles ir panašiai. Paradoksalu, jog tokios profesijos, tai yra nekvalifikuotos, yra ko ne penkis kartus geriau apmokamos, nei Lietuvoje. (Atsižvelkite dar į tai, jog Norvegijoje puikiai apmokami darbai nereikalauja aukštojo išsilavinimo, o Lietuvoje be jo, iš esmės, neįmanoma įsidarbinti)

-     Minimalūs atlyginimai: šiek tiek skaičių!

Tam, kad žmonės susidomėtų darbu, reikėtų pateikti konkrečius skaičius, kiek įmanoma uždirbti Norvegijoje. Taigi, jeigu, tarkime, dirbate statybų srityje, kvalifikuotiems darbuotojams minimalus valandinis uždarbis yra 169 kronos, o nekvalifikuotiems – 152. Taigi, galėtume daryti išvadą, jog visiškai nesvarbu, ar turite patirties, ar ne, šioje srityje uždirbsite minimaliai apie septyniasdešimt litų per  valandą. Tai yra milžiniški skaičiai, žinant tai, jog Lietuvoje per dieną uždirbti tokią sumą yra pakankamai sudėtinga.

Tarkime, jeigu dirbate valymo srityje, minimalus valandinis uždarbis yra 156 kronos per valandą. Reikėtų paminėti tai, jog ši darbo sritis visiškai nereikalauja patirties, tad gali dirbti ir nekvalifikuoti darbuotojai. Iš esmės, patirtis visiškai neįtakoja atlygio, nes tiek kvalifikuoti, tiek ne darbuotojai uždirba identišką valandinį atlyginimą. Verčiant į lietuvišką valiutą, šimtas penkiasdešimt šešios kronos yra apytiksliai septyniasdešimt du litai.

Norėčiau paminėti dar vieną pavyzdį, mat šią „profesiją“ itin mėgta emigrantai – sezoniniai darbai. Tiesą sakant, net ir ši, drįsčiau teigti, Norvegijoje ne itin daug jėgų reikalaujanti sritis, moka pasakiškus pinigus. Visiškai nesvarbu, ar esate kvalifikuotas ar ne darbuotojas, iš įmonių gausite nuo 102 iki 110 kronų per valandą. Valandinis uždarbis priklauso nuo sutarties – jeigu rašysitės ilgesnę, uždirbsite daugiau pinigų, jeigu ne – mažiau. Profesiniai darbai atneša nuo keturiasdešimt septynių iki penkiasdešimties litų valandinį uždarbį – nuostabu.

-     Ką daryti, jeigu esu kvalifikuotas darbuotojas ir noriu susirasti darbo Norvegijos įmonėje?

Galėtume paklausti - jeigu nekvalifikuoti darbuotojai Norvegijoje uždirba milžiniškus pinigus, kiek turėtų uždirbti aukštąjį išsilavinimą turintys žmonės? Pasakysiu nuoširdžiai, pinigai yra pasakiški – verta turėti diplomą, mat šis gali padėti jums surasti asmeninę sėkmę. Nepaisant to, būtų itin svarbu paminėti, jog mokėti norvegų kalbą yra didžiulis privalumas. Iš esmės, ne visose srityse įmanoma be šios kalbos išsiversti ir ji, švelniai tariant, yra privaloma. Patys norvegai nelabai mėgsta užsieniečių, galinčių susišnekėti tik rusiškai ar angliškai – privalote šios šalies žmonėms parodyti, jog mylite jų šalį, jų tautą, jų tradicijas – tik tokiu būdu turėsite puikių galimybių įsitvirtinti šiame krašte.

Aišku, patys norvegai taip pat darbuotojų ieško skelbimų portaluose. Paminėkite juos:

Populiariausi internetiniai skelbimų portalai

Norėčiau pateikti daugiau nei kelis, mat tik tokiu būdu turėsite didesnę puslapių pasiūlą ir galėsite išsirinkti darbą iš daugiau skelbimų.

http://www.jobbnorge.no/ - reikėtų pradėti nuo to, jog šis portalas savo veiklą vykdo nuo 1991 pirmųjų metų ir šiuo metu talpina daugiau nei 16 tūkstančių skelbimų savo erdvėje. “Jobbnorge” yra išgarsėjęs ne tik tarp žmonių, ieškančių darbo, tačiau ir tarp valstybinių bei privačių įmonių. Kuo šis puslapis išsiskiria iš kitų? „Jobbnorge“ galite palikti savo CV, kurį bet kuris vadovas galės peržiūrėti – kas čia žino, galbūt jie ir taps jūsų darbdaviais.

http://www.careerjet.no/ - tai yra vienas iš didžiausių darbo skelbimų portalų, mat jame šiuo metu yra patalpinta daugiau nei trisdešimt septyni tūkstančiai darbo pasiūlymų. Internetinis portalas išsiskiria savo paprastumu, kuris leidžia lankytojams nesunkiai rasti norimas sritis. Apsilankyti šiame, ieškant darbo, mažų mažiausiai būtina.

http://www.finn.no – taip pat, vienas iš pačių populiariausių internetinių darbo paieškos portalų. Šią svetainę itin mėgsta patys norvegai - darbdaviai, mat skelbimai yra nuolat atnaujinami. Dabartinėmis žiniomis, puslapyje tūno daugiau nei penkioliką tūkstančių skelbimų – nemažas kiekis išsirinkimui.

Iš esmės, tai yra pagrindiniai skelbimų portalai. Reikėtų paminėti tai, jog praktiškai visi yra paremti norvegų kalba, tad teks naudotis internetiniais  vertėjais. Kad ir kaip ten bebūtų, daugybė lietuvių į Norvegiją dirbti yra išvykę pasitelkus skelbimais, rastais minėtuose puslapiuose – kas čia žino, galbūt ir jūs tokiu būdu išvyksite?

Asmeninis pavyzdys

Tiesą sakant, mano giminėje taip pat yra pakankamai daug emigrantų. Šiuo metu, drįsčiau teigti, jog net neužtektų rankos pirštų suskaičiuoti mano giminės atstovus, esančius užsienyje. Praktiškai visi darbuojasi Norvegijoje – alga, patikėkite manimi, yra išties šauni, žinant tai, jog visi giminės nariai dirba nekvalifikuotus darbus. Turiu omeny, statybininkų profesijas. Na taip, pragyvenimas ten yra baisiai brangus, tačiau priprasti galima. Be to, didžioji dalis giminaičių grįžta kas kelis mėnesius ne vien dėl to, jog besąlygiškai pasiilgo – piliečiai taip pat nusiperka lėtai gendančių produktų, mat jie Lietuvoje yra kurkas pigesni, o šiuolaikinės kelionės lėktuvais, drįsčiau teigti, kainuoja „centus“.

Tiesą sakant, nei vienas iš giminaičių nesiruošia grįžti, mat nemato tam pagrindo. Visi džiaugiasi, jog norvegai yra pakankamai santūrūs, draugiški žmonės, be to, juk alga taip pat yra puiki.

Viską apibendrinamas norėčiau paminėti tik tiek, jog Norvegija iš tiesų yra puiki šalis darbui užsienyje, visiškai nesvarbu, ar esate kvalifikuotas darbuotojas ar ne. Kad ir kaip ten bebūtų, piliečiai, turintys universitetinį diplomą, šioje šalyje uždirba pasakiškus pinigus. Netikite? Išvykite į Norvegiją, susipažinkite su visiškai nauja kultūra ir tuo įsitikinkite.


Komentarai
***